WTA Resultater 2013
WTA Turneringer uden Caroline Wozniacki
I =
ITF
Januar | Februar | Marts | April | Maj | Juni | Juli | August | September | Oktober | November | December |
Shenzen Auckland Hobart Paris Pattaya |
Memphis Bogota Florianopolis Acapulco |
Monterrey Katowice Fed.Cup Semi Morocco |
Estoril Strasbourg |
Nürnberg Birmingham s'Hertogenbosch |
Budapest Palermo Båstad BadGastein Baku Stanford |
Carlsbad Washington Savitaipale I |
Quebec Tashkent Seoul Guangzhou |
Osaka Linz Moscow Istanbul Sofia |
Andre udvalgte turneringer (ATP, Opvisning, Mixed mv.)
ATP World Tour 250 turneringer
ABU DHABI - Hopman Cup
Uge 44 |
Sofia, Bulgaria,
Sofia Tournament of Champions, Season-Ending Championships
(International Series) - Hard 6 bedst rangerede spillere, som har vundet International turneringer og ikke kvalificeret til Istanbul, samt 2 wild cards |
|
Group Serdika
1. (14)
Halep, Simona (ROU) 3-0 (6-0) |
7. (27)
Cornet, Alize (FRA) vs. 3. (18)
Kirilenko, Maria (RUS) vs. |
|
1. (14)
Halep, Simona (ROU) vs.
5. (26)
Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) 6-3, 6-3 |
||
1. (14)
Halep, Simona (ROU) vs.
7. (27)
Cornet, Alize (FRA) 6-4, 6-4 |
||
5. (26)
Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) vs. Alt. (40)
Svitolina, Elina (UKR) 6-2, 6-4 |
||
1. (14)
Halep, Simona (ROU) vs. Alt. (40)
Svitolina, Elina (UKR) 6-1, 6-1 |
||
5. (26)
Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) vs. 7. (27)
Cornet, Alize (FRA) 6-2, 6-2 |
||
Group Sredets
4. (19)
Stosur, Samantha (AUS) 2-1 (5-2) |
2. (16) (WC)
Ivanovic, Ana (SRB) vs.
8. (118) (WC)
Pironkova, Tsvetana (BUL) |
|
4. (19)
Stosur, Samantha (AUS) vs.
5. (25)
Vesnina, Elena (RUS) 6-3, 6-3 |
||
2. (16) (WC)
Ivanovic, Ana (SRB) vs. 4. (19)
Stosur, Samantha (AUS) 6-2, 5-7, 6-2 |
||
5. (25)
Vesnina, Elena (RUS) vs. 8. (118) (WC)
Pironkova, Tsvetana (BUL) 6-2, 4-6, 6-0 |
||
5. (25)
Vesnina, Elena (RUS) vs. 2. (16) (WC)
Ivanovic, Ana (SRB) vs. 6-4, 3-6, 7-6(1) |
||
4. (19)
Stosur, Samantha (AUS) vs. 8. (118) (WC)
Pironkova, Tsvetana (BUL) 6-1, 6-4 |
||
Semifinaler |
1. (14)
Halep, Simona (ROU) vs. 2. (16) (WC)
Ivanovic, Ana (SRB) 2-6, 6-1, 6-3 |
|
4. (19)
Stosur, Samantha (AUS) vs.
5. (26)
Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) |
||
Finale |
1. (14)
Halep, Simona (ROU) vs. 4. (19)
Stosur, Samantha (AUS) |
Uge 43 |
Istanbul, Turkey,
TEB BNP Paribas WTA Championships,
Season-Ending Championships
- Hard Deltagere de 8 bedste på Race to WTA Championships (afbud no. 3 Sharapova) |
|
Read Group
1.
Williams, Serena (USA) 3-0 (6-0) |
1.
Williams, Serena (USA) vs. 10.
Kerber, Angelique (GER) 6-3, 6-1 |
Det blev hurtigt klart, at Kerber ikke kunne hamle op med Serenas kraftfulde spil, og der var aldrig tvivl om udfaldet. |
7.
Kvitova, Petra (CZE) vs. 4.
Radwanska, Agnieszka (POL)
6-4, 6-4 |
Kvitovas præstation var kampen igennem meget svingende. Når tingene lykkedes blev Radwanska presset i bund og udspillet, men Kvitova lavede også mange fejl, hvorved Radwanska reelt havde chancer for at vende kampen, men hun begik flere nemme fejl end normalt, og derfor blev mulighederne ikke udnyttet. | |
1.
Williams, Serena (USA) vs. 4.
Radwanska, Agnieszka (POL) 6-2, 6-4 |
Selvom Serena ikke var helt oppe på samme niveau som i den første kamp, var det alligevel nok til en sikker sejr. | |
10.
Kerber, Angelique (GER) vs. 4.
Radwanska, Agnieszka (POL) 6-2, 6-2 |
Radwanska har gennem denne turnering spillet langt under sit normale niveau. Kerber havde fuld kontrol over kampen, og hun var på intet tidspunkt presset til at lave de fejl, som Radwanska ofte lukrerer på. | |
1.
Williams, Serena (USA) vs. 7.
Kvitova, Petra (CZE) 6-2, 6-3 |
Serena demonstrerede igen, at hun i øjeblikket er i en klasse for sig sammenlignet med de øvrige spillere. Selvom Kvitova spillede en glimrende kamp, var hun alligevel chanceløs. | |
7.
Kvitova, Petra (CZE) vs. 10.
Kerber, Angelique (GER) 6-7(3), 6-2, 6-3 |
En yderst velspillet kamp mellem Kvitovas powerfulde offensive stil og Kerber evne til at spille sig ud af pressede situationer med sin gode defensiv og evne til at slå kontra. Kvitova havde dog kampen igennem væsentlig flere vindere end uprovokerede fejl, hvilket blev afgørende for resultatet. | |
White Group
5.
Li, Na (CHN) 3-0 (6-1) |
2.
Azarenka, Victoria (BLR) vs. 6.
Errani, Sara (ITA) 7-6(4), 6-2 |
Azarenka spillede langt fra op til sit bedste i 1. sæt, hvor det med god variation i spillet lykkedes Errani at spolere rytmen. Selvom hun kom foran 5-2 lykkedes det ikke Errani at holde fast i føringen, og Azarenka fik stadig mere styr på sit spil. I løbet af 2. sæt fik Errani stadig større problemer med højre læg, og hun kunne ikke yde kvalificeret modstand mod slutningen af kampen. |
5.
Li, Na (CHN) vs. 6.
Errani, Sara (ITA) 6-3, 7-6(5) |
Kampens udfald afhang stort set udelukkende af forskellen på vindere og uprovokerede fejl hos Li Na, som dominerede kampen frem til stillingen 5-3 i 2. sæt. Tilsyneladende fik hun ekstra nerver på, og Errani fik som følge af en stribe uprovokerede fejl chancen for at komme tilbage i sættet. I den sidste ende lykkedes det dog Li Na at sikre sig sejren i tie-break, hvor Errani sluttede med en dobbeltfejl. | |
8.
Jankovic, Jelena (SRB) vs. 2.
Azarenka, Victoria (BLR) 6-4, 6-3 |
Azarenka havde som i starten af den første kamp mod Errani en højere fejlprocent end normalt. Da Jankovic samtidig havde en imponerende stor sikkerhed, var Azarenka sjældent i stand til at udspille hende, hvilket var med til at øge antallet af fejl. Hun var derfor nødt til at gå tæt på linjerne for at vinde boldene, men vinderne kunne ikke opveje de deraf følgende fejl. | |
5.
Li, Na (CHN) vs. 8.
Jankovic, Jelena (SRB) 6-3, 2-6, 6-3 |
Efter en forrygende start bragte
Li Na sig hurtigt foran 3-0 40-0. Herefter begyndte en byge af uprovokerede
fejl at snige sig ind i spillet, og Jankovic kom tilbage i kampen ved 3-3.
Li Na fik dog genvundet overtaget, og vandt alligevel sættet. I 2. sæt fortsatte Li Na med mange uprovokerede fejl, og Jankovic vandt i kraft af sin gode defensiv sættet overbevisende. I 3. sæt var spillet fortsat svingende, og begge spillere havde kampen igennem mere end dobbelt så mange uprovokerede fejl end vindere. Li Na's større power blev dog afgørende for udfaldet. |
|
5.
Li, Na (CHN) vs.
2.
Azarenka, Victoria (BLR) 6-2, 6-1 |
Li Na var dominerende fra starten af kampen, hvor hun hurtigt kom foran 3-0, ikke mindst fordi antallet af vindere i modsætning til kampen mod Jankovic var væsentligt højere end antallet af fejl. Azarenka var dog ved at komme tilbage i sættet, da hun brød tilbage til 2-3, men bagud 0-40 i sit næste serveparti pådrog hun sig en skade, som bevirkede at hun ikke kunne bevæge sig normalt. Azarenka gennemførte dog kampen alligevel, hvilket formentlig var af hensyn til publikum. Kampens fortsættelse havde dog ingen sportslig berettigelse for publikum, som havde været bedst tjent med, at Azarenka havde sagt tak for kampen efter 1. sæt. | |
6.
Errani, Sara (ITA) vs.
8.
Jankovic, Jelena (SRB) 6-4, 6-4 |
Errani viste, at hun var motiveret for at slutte af med en sejr, og hun spillede en solid kamp med meget få uprovokerede fejl. Jankovic misbrugte flere oplagte muligheder på afgørende tidspunkter, og derved fik hendes højere fejlprocent afgørende betydning for udfaldet. | |
Semifinaler |
5.
Li, Na (CHN) vs.
7.
Kvitova, Petra (CZE) |
Li Na var væsentlig mere stabil i sit spil kampen igennem. Kvitova forsøgte ganske vist at styre spillet med sin aggressive stil, men fejlprocenten var for stor, og mange muligheder for at afgøre partierne blev forspildt med for nemme fejl. |
1.
Williams, Serena (USA) vs.
8.
Jankovic, Jelena (SRB) 6-4, 2-6, 6-4 |
Serena virkede kampen igennem fysisk hæmmet, men det lykkedes hende alligevel at vinde 1. sæt. I 2. sæt virkede Serena endnu mere energi forladt, og Jankovic vandt sættet relativt nemt. Selvom Serena kom foran 5-1 i 3. sæt, blev der alligevel spænding om udfaldet, da Jankovic fik reduceret til 4-5. Det lykkedes dog Serena at serve kampen hjem, selvom Jankovic var tæt på at komme helt med i 3. sæt. | |
Double: Hsieh/Peng vs. Petrova/Srebotnik 7-6(5), 6-2 |
||
Double: Makarova/Vesnina vs.Errani/Vinci 4-6, 7-5, 10-3 |
||
Finale |
1.
Williams, Serena (USA) vs.
5.
Li, Na (CHN) 2-6, 6-3, 6-0 |
Se evt. Tennis.com |
Double: Hsieh/Peng vs. Makarova/Vesnina 6-4, 7-5 |
$10,000 Savitaipale | R32: 6. Karen Barbat (DEN) vs.
(1128) (Q) Ivanka Karamalak (RUS) 6-3, 6-1 1/8: 6. Karen Barbat (DEN) vs. (Q) Anna Velica (SWE) 6-3, 6-0 1/4: 6. Karen Barbat (DEN) vs. 4. (707) Julia Valetova (RUS) 6-4, 6-2 Semi: 6. Karen Barbat (DEN) vs. (Q) Anastasiya Komardina (RUS) 6-2, 6-4 Finale: 6. Karen Barbat (DEN) vs. (Q) Antonina Lysakova (RUS) 7-5, 6-3 |
2. uge i træk, at Karen Barbat vinder en $10.000 finale |
Uge 31
Kvalifikation Tidsforskel cet - 9 |
Mercury Insurance Open, Carlsbad, Premier $795.707 - Hard |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1 (3).Azarenka, Victoria (BLR) 2. (4) Radwanska, Agnieszka (POL) - tabte 1/4 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (7) Kvitova, Petra (CZE) - tabte 1/4 4. (11) Vinci, Roberta (ITA) - tabte 1/4 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (13) (WC) Stosur, Samantha (AUS) 6. (16) Jankovic, Jelena (SRB) - tabte 1/8 7. (17) Ivanovic, Ana (SRB) 8. (19) Suarez Navarro, Carla (ESP) - tabte 1/8 |
||
R32 | Udvalgte kampe: (59) Schiavone, Francesca (ITA) vs. (86) Pennetta, Flavia (ITA) 7-6(4), 6-7(6), 6-4 7. (17) Ivanovic, Ana (SRB) vs. (25) Cibulkova, Dominika (SVK) 4-6, 6-3, 6-2 (131) (WC) Razzano, Virginie (FRA) vs. (29) Kuznetsova, Svetlana (RUS) 6-2, 6-4 (31) Robson, Laura (GBR) vs. Morita, Ayumi (JPN) 4-6, 7-5, 6-2 5. (13) (WC) Stosur, Samantha (AUS) vs. (37) Lepchenko, Varvara (USA) 7-5, 6-1 |
||
1/8 | Udvalgte kampe: 1 (3).Azarenka, Victoria (BLR) vs. (59) Schiavone, Francesca (ITA) 6-2, 6-3 (59) Radwanska, Urszula (POL) vs. 6. (16) Jankovic, Jelena (SRB) 6-2, 4-6, 6-3 4. (11) Vinci, Roberta (ITA) vs. (56) Mattek-Sands, Bethanie (USA) 6-4, 6-2 7. (17) Ivanovic, Ana (SRB) vs. (199) Vandeweghe, Coco (USA) 7-6(5), 6-3 (131) (WC) Razzano, Virginie (FRA) vs. 8. (19) Suarez Navarro, Carla (ESP) 6-3, 6-3 3. (7) Kvitova, Petra (CZE) vs. (32) Robson, Laura (GBR) 6-1, 6-2 5. (13) (WC) Stosur, Samantha (AUS) vs. (137) Karatantcheva, Sesil (KAZ) 6-4, 6-1 2. (4) Radwanska, Agnieszka (POL) vs. (45) Hantuchova, Daniela (SVK) 6-3, 6-3 |
||
1/4 | 1 (3).Azarenka,
Victoria (BLR) vs.
(59)
Radwanska, Urszula (POL) 6-1, 6-2 7. (17) Ivanovic, Ana (SRB) vs. 4. (11) Vinci, Roberta (ITA) 6-1, 6-7(1), 6-2 (131) (WC) Razzano, Virginie (FRA) vs. 3. (7) Kvitova, Petra (CZE) 6-7(6), 7-5, 7-6(8) 5. (13) (WC) Stosur, Samantha (AUS) vs. 2. (4) Radwanska, Agnieszka (POL) 7-5, 2-6, 6-3 |
||
Semi | 1 (3).Azarenka,
Victoria (BLR) vs. 7. (17)
Ivanovic, Ana (SRB) 6-0, 4-6, 6-3 5. (13) (WC) Stosur, Samantha (AUS) vs. (131) (WC) Razzano, Virginie (FRA) 7-6(2), 6-3 |
||
Finale | (13) (WC) Stosur, Samantha (AUS) vs. 1 (3).Azarenka, Victoria (BLR) 6-2, 6-3 | Det var Stosurs 4. WTA-titel. | |
Udvalgte Doubler (m. Hingis comeback) | |||
1/8 | Hantuchova/Hings vs. Goerges/Jurak 6-1, 6-1 | ||
1/4 | Kops-Jones/Spears (USA) vs. Hantuchova/Hingis 6-4, 3-6, 12-10 |
Uge 30
|
Baku Cup, International $235.000 - Hard |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (38) Jovanovski, Bojana (SRB) - tabte 1/8 2. (62) Vekic, Donna (CRO) - tabte 1/4 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (68) Scheepers, Chanelle (RSA) - tabte 1/8 4. (70) Cadantu, Alexandra (ROU) - tabte 1/4 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (73) Pliskova, Karolina (CZE) - tabte R32 6. (82) Hercog, Polona (SLO) - tabte R32 7. (84) Svitolina, Elina (UKR) 8. (85) Dolonc, Vesna (SRB) - tabte R32 |
||
R32 | Udvalgte kampe: (204) Jabeur, Ons (TUN) vs. (149) Gavrilova, Daria (RUS) 6-4, 6-0 (126) Majeric, Tadeja (SLO) vs. 5. (73) Pliskova, Karolina (CZE) 7-5, 6-4 (135) Pliskova, Kristyna (CZE) vs. 8. (85) Dolonc, Vesna (SRB) 6-1, 6-2 (89) Voskoboeva, Galina (KAZ) vs. 6. (82) Hercog, Polona (SLO) 7-6(7), 4-6, 6-3 |
||
1/8 | Udvalgte kampe: (204) Jabeur, Ons (TUN) vs. 1. (38) Jovanovski, Bojana (SRB) 6-2, 7-5 (149) Peer, Shahar (ISR) vs. 3. (68) Scheepers, Chanelle (RSA) 2-6, 7-5, 6-3 |
||
1/4 - fredag | (226)
Linette, Magda (POL) vs. (204)
Jabeur, Ons (TUN) vs. 3-6, 1-4 Ret'd (149) Peer, Shahar (ISR) vs. (126) Majeric, Tadeja (SLO) 6-0, 6-4 4. (70) Cadantu, Alexandra (ROU) vs. (89) Voskoboeva, Galina (KAZ) 6-3, 6-7(3), 6-3 7. (84) Svitolina, Elina (UKR) vs. 2. (62) Vekic, Donna (CRO) 6-2, 6-3 |
||
Semi | (149)
Peer, Shahar (ISR) vs. (226)
Linette, Magda (POL) 6-1, 6-1 7. (84) Svitolina, Elina (UKR) vs. 4. (70) Cadantu, Alexandra (ROU) 6-1, 6-4 |
||
Finale | 7. (84) Svitolina, Elina (UKR) vs. (149) Peer, Shahar (ISR) 6-4, 6-4 |
Uge 29 15.07
|
NURNBERGER Gastein Ladies, Bad Gastein, International $235.000 - Clay |
||
Seedede spillere (følger snart) |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (33) Barthel, Mona (GER) - tabte 1/8 2. (53) Beck, Annika (GER) - tabte 1/4 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (59) Begu, Irina-Camelia (ROU) - tabte 1/8 4. (62) Petkovic, Andrea (GER) - tabte R32 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (67) Bertens, Kiki (NED) - tabte R32 6. (69) Scheepers, Chanelle (RSA) - tabte 1/8 7. (71) Torro-Flor, Maria-Teresa (ESP) - tabte R32 8. (72) Knapp, Karin (ITA) |
||
R32 | Udvalgte kampe: (262) Rus, Arantxa (NED) vs. 7. (71) Torro-Flor, Maria-Teresa (ESP) 7-5, 5-7, 6-4 (259) Golubic, Viktorija (SUI) vs. 5. (67) Bertens, Kiki (NED) 6-2, 6-2 (106) Martic, Petra (CRO) vs. 4. (62) Petkovic, Andrea (GER) 6-7(5), 7-5, 6-3 |
||
1/8 | Udvalgte kampe: (725) (WC) Moser, Lisa-Maria (AUT) vs. 1. (33) Barthel, Mona (GER) 6-2, 4-3 Ret'd (199) (WC) Mayr-Achleitner, Patricia (AUT) vs. (106) Martic, Petra (CRO) 6-4, 6-4 (83) Svitolina, Elina (UKR) vs. 6. (69) Scheepers, Chanelle (RSA) 7-5, 1-6, 6-1 (86) Meusburger, Yvonne (AUT) vs. 3. (59) Begu, Irina-Camelia (ROU) 6-3, 6-3 8. (72) Knapp, Karin (ITA) vs. (70) Cadantu, Alexandra (ROU) 7-6(5), 4-6, 6-1 2. (53) Beck, Annika (GER) vs. (90) Minella, Mandy (LUX) 2-6, 6-4, 6-4 |
||
1/4 | (110)
Hlavackova, Andrea (CZE) vs. (725) (WC)
Moser, Lisa-Maria (AUT) 6-3, 7-6(4) (83) Svitolina, Elina (UKR) vs. (199) (WC) Mayr-Achleitner, Patricia (AUT) 6-3, 6-0 (86) Meusburger, Yvonne (AUT) vs. (262) Rus, Arantxa (NED) 6-1, 7-6(1) 8. (72) Knapp, Karin (ITA) vs. 2. (53) Beck, Annika (GER) 6-0, 6-1 |
||
Semi | (86)
Meusburger, Yvonne (AUT) vs.
8. (72)
Knapp, Karin (ITA) 6-4, 6-3 (110) Hlavackova, Andrea (CZE) vs. (83) Svitolina, Elina (UKR) 7-5, 6-7(1), 6-4 |
||
Finale | (86) Meusburger, Yvonne (AUT) vs. (110) Hlavackova, Andrea (CZE) 7-5, 6-2 | Dette er 29-årige Meusburgers første WTA-titel. |
Uge 28
|
Budapest Grand Prix, Budapest, International $235.000 - Clay |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (29) Safarova, Lucie (CZE)- tabte R32 2. (32) Cornet, Alize (FRA) - tabte R32 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (30) Halep, Simona (ROU)f 4. (53) Beck, Annika (GER) - tabte 1/4 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (77) Larsson, Johanna (SWE) - tabte 1/8 6. (69) Scheepers, Chanelle (RSA) - tabte semi 7. (71) Torro-Flor, Maria-Teresa (ESP) - tabte 1/8 8. (101) Tatishvili, Anna (GEO) - tabte 1/8 |
||
R32 | Udvalgte kampe: (190) Solovyeva, Valeria (RUS) vs. 1. (29) Safarova, Lucie (CZE) 6-1, 6-0 (110) Hlavackova, Andrea (CZE) vs. 2. (32) Cornet, Alize (FRA) 6-4, 6-2 |
||
1/8 | Udvalgte kampe: (112) Meusburger, Yvonne (AUT) vs. 5. (77) Larsson, Johanna (SWE) 3-6, 6-4, 6-4 (115) Babos, Timea (HUN) vs. 7. (71) Torro-Flor, Maria-Teresa (ESP) 1-6, 6-4, 7-6(4) 6. (69) Scheepers, Chanelle (RSA) vs. (109) Martic, Petra (CRO) 7-5, 6-4 (162) Peer, Shahar (ISR) vs. 8. (101) Tatishvili, Anna (GEO) 6-1, 6-1 (80) Cadantu, Alexandra (ROU) vs. (110) Hlavackova, Andrea (CZE) 4-6, 7-5, 4-0 Ret'd |
||
1/4 |
6. (69)
Scheepers, Chanelle (RSA) vs. (183)
Kovinic, Danka (MON) 4-6,
6-0, 7-6(5) (112) Meusburger, Yvonne (AUT) vs. 4. (53) Beck, Annika (GER) 6-4, 6-1 3. (30) Halep, Simona (ROU) vs. (115) Babos, Timea (HUN) 7-5, 6-1 (80) Cadantu, Alexandra (ROU) vs. (162) Peer, Shahar (ISR) 6-0, 7-5 |
||
Semi | (112)
Meusburger, Yvonne (AUT) vs. 6. (69)
Scheepers, Chanelle (RSA) 6-2, 6-2 3. (30) Halep, Simona (ROU) vs. (80) Cadantu, Alexandra (ROU) 6-2, 7-6(1) |
29-årige Meusburgers eneste sejre over top 100 spillere de seneste 2 år var mod no. 42 Petra Martic i Bad Gastein i juni 2012 og no. (dengang) 96 Sloane Stephens i Brisbane 2012. | |
Finale | 3. (30) Halep, Simona (ROU) vs. (112) Meusburger, Yvonne (AUT) 6-3, 6-7(7), 6-1 | Det var Haleps 3. WTA sejr i karrieren, alle i 2013 ('s-Hertogenbosch og Nürnberg) |
Uge 25
|
Topshelf Open Rosmalen (s-Hertogenbosch), Netherlands, International $235.000 - Grass |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (11) Vinci, Roberta (ITA) - tabte 1/8 2. (18) Cibulkova, Dominika (SVK) - tabte 1/4 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (19) Suarez Navarro, Carla (ESP) 4. (20) Flipkens, Kirsten (BEL) |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (31) Barthel, Mona (GER) 6. (32) Oprandi, Romina (SUI) - udgået (78) (LL) Tsurenko, Lesia (UKR) 7. (38) Radwanska, Urszula (POL) 8. (39) Mladenovic, Kristina (FRA) - tabte R32 |
||
Kvalifikation | |||
R32 | Udvalgte kampe: 1. (11) Vinci, Roberta (ITA) vs. (46) Kanepi, Kaia (EST) 6-3, 6-3 7. (58) Halep, Simona (ROU) vs. (56) Beck, Annika (GER) 6-1, 2-6, 6-3 (78) (LL) Tsurenko, Lesia (UKR) vs. (60) (WC) Hantuchova, Daniela (SVK) 5-0 Ret'd 3. (19) Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. (61) Larsson, Johanna (SWE) 6-3, 6-2 (75) Arvidsson, Sofia (SWE) vs. (49) Morita, Ayumi (JPN) 3-6, 6-2, 6-4 (65) Pironkova, Tsvetana (BUL) vs. 8. (39) Mladenovic, Kristina (FRA) 6-4, 6-4 4. (20) Flipkens, Kirsten (BEL) vs. (45) Schiavone, Francesca (ITA) 3-6, 6-3, 6-0 (70) (Q) Muguruza, Garbine (ESP) vs. 5. (31) Barthel, Mona (GER) 7-5, 1-6, 6-2 2. (18) Cibulkova, Dominika (SVK) vs. (50) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 6-1, 6-7(5), 7-6(3) |
||
1/8 | Udvalgte kampe: (78) (LL) Tsurenko, Lesia (UKR), (52) Voegele, Stefanie (SUI) 6-1, 7-6(4) (45) Halep, Simona (ROU) vs. 1. (11) Vinci, Roberta (ITA) 6-0, 6-1 3. (19) Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. (75) Arvidsson, Sofia (SWE) 6-3, 6-4 2. (18) Cibulkova, Dominika (SVK) vs. (80) Medina Garrigues, Anabel (ESP) 2-6, 6-4, 6-3 |
||
1/4 | (45)
Halep, Simona (ROU) vs. (78) (LL)
Tsurenko, Lesia (UKR) 6-3, 6-1 3. (19) Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. (65) Pironkova, Tsvetana (BUL) 2-6, 6-4, 6-4 4. (20) Flipkens, Kirsten (BEL) vs. 7. (38) Radwanska, Urszula (POL) 6-4, 6-4 (70) (Q) Muguruza, Garbine (ESP) vs. 2. (18) Cibulkova, Dominika (SVK) 6-4, 6-4 |
||
Semi | (45)
Halep, Simona (ROU) vs. 3. (19)
Suarez Navarro, Carla (ESP) 6-3,
6-2 4. (20) Flipkens, Kirsten (BEL) vs. (70) (Q) Muguruza, Garbine (ESP) 6-3, 6-1 |
||
Finale | (45) Halep, Simona (ROU) vs. 4. (20) Flipkens, Kirsten (BEL) 6-4, 6-2 |
Uge 24
|
Aegon Classic, Birmingham, International $235.000 - Grass |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (21) Flipkens, Kirsten (BEL) - tabte 1/8 2. (22) Makarova, Ekaterina (RUS) - tabte R32 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (30) Cirstea, Sorana (ROU) 4. (33) Paszek, Tamira (AUT) - tabte R32 Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5.(34) Lisicki, Sabine (GER) - tabte 1/4 6. (35) Barthel, Mona (GER) - tabte 1/8 7. (37) Robson, Laura (GBR) - tabte R32 8. (40) Radwanska, Urszula (POL) - tabte R32 |
Seedet
9-12 (1/8-finale mod 5-8): 9. (41) Wickmayer, Yanina (BEL) - tabte R32 10. (42) Hsieh, Su-Wei (TPE) - tabte R64 11. (44) Morita, Ayumi (JPN) - tabte R64 12. (46) Mladenovic, Kristina (FRA) - tabte 1/8 Seedet 13-16 (1/8 finale mod 1-4) 13. (47) Jovanovski, Bojana (SRB) - tabte 1/8 14. (48) Watson, Heather (GBR) - tabte R32 15. (50) Schiavone, Francesca (ITA) 16. (52) Rybarikova, Magdalena (SVK) |
||
Kvalifikation | |||
R64 | Udvalgte kampe mandag: (54) Hampton, Jamie (USA) vs. 10. (42) Hsieh, Su-Wei (TPE) 6-2, 6-3 (58) Keys, Madison (USA) vs. (75) Tsurenko, Lesia (UKR) 3-6, 6-3, 7-6(3) (205) (Q) Van Uytvanck, Alison (BEL) vs. 11. (44) Morita, Ayumi (JPN) 6-4, 6-0 |
Seedet 1-8 oversidder | |
R32 | Udvalgte kampe: (58) Keys, Madison (USA) vs. (54) Hampton, Jamie (USA) 2-6, 6-3, 7-6(3) 3. (30) Cirstea, Sorana (ROU) vs. (66) Pironkova, Tsvetana (BUL) 6-4, 6-4 13. (47) Jovanovski, Bojana (SRB) vs. (93) Hlavackova, Andrea (CZE) 4-6, 6-1, 6-4 (89) Vekic, Donna (CRO) vs. 8. (40) Radwanska, Urszula (POL) 6-3, 6-2 5.(34) Lisicki, Sabine (GER) vs. (105) Pliskova, Kristyna (CZE) 6-4, 6-2 (101) Lucic-Baroni, Mirjana (CRO) vs. 9. (41) Wickmayer, Yanina (BEL) 6-4, 6-0 (172( (Q) Kudryavtseva, Alla (RUS) vs. 14. (48) Watson, Heather (GBR) 6-4, 6-3 (167) (Q) Riske, Alison (USA) vs. 4. (33) Paszek, Tamira (AUT) 2-6, 6-2, 6-3 (61) Hantuchova, Daniela (SVK) vs. 7. (37) Robson, Laura (GBR) 6-3, 6-4 (71) Erakovic, Marina (NZL) vs. 2. (22) Makarova, Ekaterina (RUS) 7-6(6), 3-6, 6-0 |
||
1/8 | Øverst: 16. (52) Rybarikova, Magdalena (SVK) vs. 1. (21) Flipkens, Kirsten (BEL) 7-6(5), 6-2 (58) Keys, Madison (USA) vs. 6. (35) Barthel, Mona (GER) 6-3, 6-2 3. (30) Cirstea, Sorana (ROU) vs. 13. (47) Jovanovski, Bojana (SRB) 6-1, 1-6, 6-1 (89) Vekic, Donna (CRO) vs. 11. (119) (Q) Sanchez, Maria (USA) 4-6, 6-2, 6-2 Nederst: 5.(34) Lisicki, Sabine (GER) vs. (101) Lucic-Baroni, Mirjana (CRO) 7-5, 2-6, 6-4 (167) (Q) Riske, Alison (USA) vs. (172) (Q) Kudryavtseva, Alla (RUS) 6-1, 6-2 (61) Hantuchova, Daniela (SVK) vs. 12. (46) Mladenovic, Kristina (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-4 15. (50) Schiavone, Francesca (ITA) vs. (71) Erakovic, Marina (NZL) 7-6(3), 6-3 |
||
1/4 | 16. (52)
Rybarikova, Magdalena (SVK) vs.
(58)
Keys, Madison (USA) 6-3, 6-0 (89) Vekic, Donna (CRO) vs. 3. (30) Cirstea, Sorana (ROU) 6-2, 6-1 (167) (Q) Riske, Alison (USA) vs. 5.(34) Lisicki, Sabine (GER) 7-6(2), 2-6, 6-4 (61) Hantuchova, Daniela (SVK) vs. 15. (50) Schiavone, Francesca (ITA) 6-7(8), 6-4, 7-6(3) |
||
Semi |
(89)
Vekic, Donna (CRO) vs. 16. (52)
Rybarikova, Magdalena (SVK) 7-6(5),
1-6, 6-3 (167) (Q) Riske, Alison (USA) vs. (61) Hantuchova, Daniela (SVK) 5-7, 6-1, 6-4 |
||
Finale | (61) Hantuchova, Daniela (SVK) vs. (89) Vekic, Donna (CRO) 7-6(5), 6-4 |
Uge 24
|
NÜRNBERGER VERSICHERUNGSCUP, Nürnberg, Germany, International $235.000 - Clay |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (18) (WC) Jankovic, Jelena (SRB) - tabte semi 2. (24) Zakopalova, Klara (CZE) - tabte R32 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (27) Cornet, Alize (FRA) - tabte 1/8 4. (28) Goerges, Julia (GER) - tabte 1/8 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (29) Safarova, Lucie (CZE) 6. (46) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) - tabte 1/4 7. (57) Halep, Simona (ROU) 8. (62) Beck, Annika (GER) - tabte 1/4 |
||
Kvalifikation | |||
R32 | Udvalgte kampe tirsdag (start
1030): 8. (62) Beck, Annika (GER) vs. (107) Bratchikova, Nina (RUS) 6-2, 6-2 3. (27) Cornet, Alize (FRA) vs. (99) Parmentier, Pauline (FRA) 6-3, 6-4 (131) Hercog, Polona (SLO) vs. 2. (24) Zakopalova, Klara (CZE) 6-3, 4-6, 6-1 (136) (WC) Petkovic, Andrea (GER) vs. (64) Arvidsson, Sofia (SWE) 6-3, 6-2 |
||
1/8 |
Udvalgte kampe onsdag: 1. (18) (WC) Jankovic, Jelena (SRB) vs. (61) Larsson, Johanna (SWE) 6-2, 6-0 (136) (WC) Petkovic, Andrea (GER) vs. 4. (28) Goerges, Julia (GER) 6-1, 7-5 (94) Voskoboeva, Galina (KAZ) vs. 3. (27) Cornet, Alize (FRA) 2-6, 6-3, 6-3 |
||
1/4 | 1. (18) (WC)
Jankovic, Jelena (SRB) vs. 6. (46)
Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 6-4,
6-0 (136) (WC) Petkovic, Andrea (GER) vs. 8. (62) Beck, Annika (GER) 4-6, 6-3, 7-5 7. (57) Halep, Simona (ROU) vs. (94) Voskoboeva, Galina (KAZ) 6-4, 6-1 5. (29) Safarova, Lucie (CZE) vs. (131) Hercog, Polona (SLO) 7-6(5), 3-6, 6-4 |
||
Semi | (136) (WC)
Petkovic, Andrea (GER) vs.
1. (18) (WC)
Jankovic, Jelena (SRB) 6-4, 6-3 7. (57) Halep, Simona (ROU) vs. 5. (29) Safarova, Lucie (CZE) 6-3, 0-6, 6-2 |
||
Finale | 7. (57) Halep, Simona (ROU) vs. (136) (WC) Petkovic, Andrea (GER) 6-3, 6-3 |
Uge 21
|
Internationaux de Strasbourg, Strasbourg, FRANCE, International $235.000 - Clay |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (14) Bartoli, Marion (FRA) - tabte R32 2. (29) Paszek, Tamira (AUT) - tabte R32 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (30) Cornet, Alize (FRA) 4. (41) Hsieh, Su-Wei (TPE) - tabte 1/8 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (45) Niculescu, Monica (ROU) - tabte 1/8 6. (54) McHale, Christina (USA) - tabte R32 7. (57) Scheepers, Chanelle (RSA) - tabte 1/4 8. (61) Hantuchova, Daniela (SVK) - tabte R32 |
||
Kvalifikation | |||
R32 | Udvalgte kampe: (88) Giorgi, Camila (ITA) vs. 1. (14) Bartoli, Marion (FRA) 6-3, 6-2 (178) Razzano, Virginie (FRA) vs. 2. (29) Paszek, Tamira (AUT) 6-1, 6-4 (67) Davis, Lauren (USA) vs. 6. (54) McHale, Christina (USA) 7-5, 6-3 (71) Torro-Flor, Maria-Teresa (ESP) vs. 8. (61) Hantuchova, Daniela (SVK) 6-3, 4-6, 7-6(4) |
||
1/8 | Udvalgte kampe: (83) Tatishvili, Anna (GEO) vs. 5. (45) Niculescu, Monica (ROU) 4-6, 6-3, 6-2 (92) Doi, Misaki (JPN) vs. 4. (41) Hsieh, Su-Wei (TPE) 6-4, 4-6, 7-6(3) (65) Larsson, Johanna (SWE) vs. (178) Razzano, Virginie (FRA) 6-3, 6-3 |
||
1/4 |
(93)
Bouchard, Eugenie (CAN) vs. 83)
Tatishvili, Anna (GEO) 6-3, 6-2 3. (30) Cornet, Alize (FRA) vs. 7. (57) Scheepers, Chanelle (RSA) 6-3, 6-1 (158) Pennetta, Flavia (ITA) vs. (92) Doi, Misaki (JPN) 7-5, 6-3 (112) Hradecka, Lucie (CZE) vs. (65) Larsson, Johanna (SWE) 7-5, 6-3 |
||
Semi |
3. (30)
Cornet, Alize (FRA) vs. (93)
Bouchard, Eugenie (CAN) 7-5,
6-7(5), 6-3 (112) Hradecka, Lucie (CZE) vs. (158) Pennetta, Flavia (ITA) 1-6, 6-3, 6-1 |
||
Finale | 3. (30) Cornet, Alize (FRA) vs. (112) Hradecka, Lucie (CZE) 7-6(4), 6-0 |
Uge 18 |
Estoril, Portugal, Estoril Open, International $235,000 - Clay Outdoor |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (14) Bartoli, Marion (FRA) - tabte R32 2. (WC) (15) Cibulkova, Dominika (SVK) - tabte R32 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3.(19) Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) 4. (23) Suarez Navarro, Carla (ESP) |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (26) Cirstea, Sorana (ROU) - tabte R32 6. (27) Lepchenko, Varvara (USA) - tabte R32 7. (29) Vesnina, Elena (RUS) - tabte 1/4 8. (WC) (30) Goerges, Julia (GER) - tabte R32 |
||
R32 | Udvalgte kampe: (34) Peng, Shuai (CHN) vs. 1. (14) Bartoli, Marion (FRA) 6-0, 1-6, 6-4 (42) (WC) Kuznetsova, Svetlana (RUS) vs. 6. (27) Lepchenko, Varvara (USA) 6-7(2), 6-3, 6-2 (46) Niculescu, Monica (ROU) vs. (31) Paszek, Tamira (AUT) 6-1, 6-3 (102) (LL) Puig, Monica (PUR) vs. 8. (WC) (30) Goerges, Julia (GER) 7-6(3), 6-2 6. (48) Schiavone, Francesca (ITA) vs. (59) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 6-2, 4-6, 6-3 bem* 4. (23) Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. (69) Erakovic, Marina (NZL) 6-4, 6-1 5. (26) Cirstea, Sorana (ROU) vs. (61) Medina Garrigues, Anabel (ESP) 6-2, 2-6, 6-1 (40) Kanepi, Kaia (EST) vs. (51) Mladenovic, Kristina (FRA) 6-4, 6-3 (32) Radwanska, Urszula (POL) vs. 2. (WC) (15) Cibulkova, Dominika (SVK) 2-6, 6-4, 6-4 |
bem*) Schiavone gentog dermed sejren fra søndagens finale i Morocco | |
1/8 | (53)
Oprandi, Romina (SUI) vs.
(34)
Peng, Shuai (CHN) 6-1, 6-3 (42) (WC) Kuznetsova, Svetlana (RUS) vs. (117) Voskoboeva, Galina (KAZ) 6-4, 6-4 3.(19) Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) vs. (112) Cabeza Candela, Estrella (ESP) 6-3, 7-6(4) 7. (29) Vesnina, Elena (RUS) vs. (46) Niculescu, Monica (ROU) 6-4, 6-4 (102) (LL) Puig, Monica (PUR) vs. 6. (48) Schiavone, Francesca (ITA) 6-3, 6-2 4. (23) Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. (36) Wickmayer, Yanina (BEL) 6-4, 6-3 (40) Kanepi, Kaia (EST) vs. 5. (26) Cirstea, Sorana (ROU) 6-1, 6-2 (43) Morita, Ayumi (JPN) vs. (32) Radwanska, Urszula (POL) 6-2, 6-3 |
||
1/4 | (53)
Oprandi, Romina (SUI) vs. (42) (WC)
Kuznetsova, Svetlana (RUS) 6-2, 6-2 3.(19) Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) vs. 7. (29) Vesnina, Elena (RUS) 6-3, 6-7(3), 7-6(3) 4. (23) Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. (102) (LL) Puig, Monica (PUR) 6-2, 6-4 (40) Kanepi, Kaia (EST) vs. (43) Morita, Ayumi (JPN) 6-4, 6-3 |
||
Semi | 3.(19)
Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) vs. (53)
Oprandi, Romina (SUI) 0-6, 6-3, 6-1 4. (23) Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. (40) Kanepi, Kaia (EST) 6-4, 6-1 |
||
Finale | 3.(19) Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) vs. 4. (23) Suarez Navarro, Carla (ESP) 7-5, 6-2 |
Uge 17 Tidsforskel cet-2
|
GP de SAR La Princesse Lalla Meryem, Marrakech, Morocco, International $235,000 - Clay Outdoor |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (15) Cibulkova, Dominika (SVK) - trukket inden start 2. (26) Cirstea, Sorana (ROU) - tabte R32 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (33) Cornet, Alize (FRA) - tabte 1/4 4. (40) Kanepi, Kaia (EST) - tabte 1/8 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (41) Bertens, Kiki (NED) - tabte 1/4 6. (48) Schiavone, Francesca (ITA) 7. (51) Mladenovic, Kristina (FRA) - tabte 1/4 8. (52) Oprandi, Romina (SUI) - trukket inden start 9. (53) Pironkova, Tsvetana (BUL) - tabte 1/8 erstatter seedet 1. Cibulkova |
||
Kvalifikation | Kvalificerede: (98) (Q) Knapp, Karin (ITA) (114) (Q) Babos, Timea (HUN) (294) (Q) Honcova, Michaela (SVK) (112) (Q) Cabeza Candela, Estrella (ESP) |
||
R32 | Udvalgte kampe: (70) Scheepers, Chanelle (RSA) vs. 2. (26) Cirstea, Sorana (ROU) 6-3, 6-1 |
||
1/8 | Udvalgte kampe: (59) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) vs. 9. (53) Pironkova, Tsvetana (BUL) 1-6, 6-4, 6-3 5. (41) Bertens, Kiki (NED) vs. (113) Pennetta, Flavia (ITA) 7-6(0), 4-6, 6-4 (91) Minella, Mandy (LUX) vs. 4. (40) Kanepi, Kaia (EST) 3-6, 6-4, 6-3 |
||
1/4 | (59)
Dominguez Lino, Lourdes (ESP)
vs. 5. (41)
Bertens, Kiki (NED) 6-4, 4-6, 6-3 (91) Minella, Mandy (LUX) vs. (64) Soler-Espinosa, Silvia (ESP) 6-3, 3-6, 6-3 (70) Scheepers, Chanelle (RSA) vs. 7. (51) Mladenovic, Kristina (FRA) 6-1, 6-2 6. (48) Schiavone, Francesca (ITA) vs. 3. (33) Cornet, Alize (FRA) 6-4, 6-4 |
||
Semi | (59)
Dominguez Lino, Lourdes (ESP)
vs.
(91)
Minella, Mandy (LUX) 2-6, 6-0, 6-1 6. (48) Schiavone, Francesca (ITA) vs. (70) Scheepers, Chanelle (RSA) 7-6(4), 6-1 |
||
Finale | 6. (48) Schiavone, Francesca (ITA) vs. (59) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 6-1, 6-3 |
Uge 16 20-21.04 |
Federation Cup - Semifinaler
|
Uge 15
|
Katowice, Poland, BNP Paribas Katowice Open, International $235,000 - Clay Outdoor |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (8) Kvitova, Petra (CZE) 2. (13) Vinci, Roberta (ITA) Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3.(21) Zakopalova, Klara (CZE) - tabte 1/8 4. (30) Goerges, Julia (GER) - tabte R32 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (33) Cornet, Alize (FRA) - tabte R32 6. (38) Kanepi, Kaia (LAT) - tabte 1/8 7. (41) Lisicki, Sabine (GER) - tabte R32 8. (42) Robson, Laura (GBR) - tabte R32 |
||
R32 | Udvalgte kampe: 1. (8) Kvitova, Petra (CZE) vs. (88) Doi, Misaki (JPN) 6-4, 6-4 (186) Schmiedlova, Anna (SVK) vs. 5. (33) Cornet, Alize (FRA) 6-3, 6-0 (240) Craybas, Jill (USA) vs. 4. (30) Goerges, Julia (GER) 6-7(5), 6-3, 4-1 Ret'd (117) (Q) Cadantu, Alexandra (ROU) vs. 7. (41) Lisicki, Sabine (GER) 7-5, 6-2 (59) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) vs. 8. (42) Robson, Laura (GBR) 5-7, 7-6(7), 6-1 |
||
1/8 |
1. (8)
Kvitova, Petra (CZE) vs. (98)
Minella, Mandy (LUX) 7-5, 6-2 (91) Martic, Petra (CRO) vs. (186) Schmiedlova, Anna (SVK) 6-7(2), 6-3, 6-2 (118) (LL) Peer, Shahar (ISR) vs. (240) Craybas, Jill (USA) 6-1, 6-3 (117) (Q) Cadantu, Alexandra (ROU) vs. (51) Begu, Irina-Camelia (BEL) 4-6, 6-3, 6-4 (74) Beck, Annika (GER) vs. (59) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 5-7, 6-3, 6-2 (174) (Q) Camerin, Maria Elena (ITA) vs. 3.(21) Zakopalova, Klara (CZE) 7-5, 3-6, 6-3 (81) Pliskova, Karolina (CZE) vs. 6. (38) Kanepi, Kaia (LAT) 7-5, 6-3 2. (13) Vinci, Roberta (ITA) vs. (44) Bertens, Kiki (NED) 2-6, 6-3, 6-3 |
||
1/4 | 1. (8)
Kvitova, Petra (CZE) vs. (91)
Martic, Petra (CRO) 6-3, 6-2 (117) (Q) Cadantu, Alexandra (ROU) vs. (118) (LL) Peer, Shahar (ISR) 5-7, 6-3, 6-3 (74) Beck, Annika (GER) vs. (174) (Q) Camerin, Maria Elena (ITA) 7-6(1), 6-0 2. (13) Vinci, Roberta (ITA) vs. (81) Pliskova, Karolina (CZE) 6-1, 6-0 |
||
Semi | 1. (8)
Kvitova, Petra (CZE) vs. (117) (Q)
Cadantu, Alexandra (ROU) 6-0, 6-4 2. (13) Vinci, Roberta (ITA) vs. (74) Beck, Annika (GER) 6-1, 6-0 |
||
Finale - søndag | 1. (8) Kvitova, Petra (CZE)? vs. 2. (13) Vinci, Roberta (ITA) 7-6(2), 6-1 |
Uge 14
|
Monterrey, Mexico, Whirlpool Monterrey Open, International $235,000 - Hard Outdoor |
|||
Seedede spillere |
Øvrige deltagere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (6) Kerber, Angelique (GER) 2. (11) Bartoli, Marion (FRA) - tabte R32 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (13) Kirilenko, Maria (RUS) - tabte semi 4. (17) (WC) Ivanovic, Ana (SRB) - tabte R16 Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (25) Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) 6. (30) Wickmayer, Yanina (BEL) - tabte R16 7. (33) Radwanska, Urszula (POL) - tabte 1/4 8. (50) Morita, Ayumi (JPN) - tabte 1/4 |
(52)
Niculescu, Monica (ROU) (77) Puchkova, Olga (RUS) (78) Date-Krumm, Kimiko (JPN) (81) Davis, Lauren (USA) (90) Cepelova, Jana (SVK) (95) Vekic, Donna (CRO) (98) Vandeweghe, Coco (USA) (108) Bratchikova, Nina (USA) (109) Sanchez, Maria (USA) (112) Voskoboeva, Galina (KAZ) |
(114)
Daniilidou, Eleni (GRE) (121) Sirotkina, Marta (RUS) (122) Babos, Timea (HUN) (128) Cohen, Julia (USA) (132) Savinykh, Valeria (RUS) (138) Birnerova, Eva (CZE) (144) Gavrilova, Daria (RUS) (164) Dushevina, Vera (RUS) (439) (WC) Sanchez, Ana Sofia (MEX) (467) (WC) Hermoso, Ximena (MEX) |
||
Kvalifikation | 4 pladser | |||
R32 | Udvalgte kampe: (98) Vandeweghe, Coco (USA) vs. 2. (11) Bartoli, Marion (FRA) 4-6, 6-3 6-1 |
Bortset fra seedet 2. Bartoli er alle øvrige seedede videre til 1/8 finalen. | ||
1/8 | Udvalgte kampe: (52) Niculescu, Monica (ROU) vs. 6. (30) Wickmayer, Yanina (BEL) 6-4, 3-6, 6-1 (122) Babos, Timea (HUN) vs. 4. (17) (WC) Ivanovic, Ana (SRB) 7-5, 3-6, 6-2 |
|||
1/4 - fredag |
1. (6)
Kerber, Angelique
(GER) vs. 8.
(50)
Morita, Ayumi (JPN) 6-2, 6-1 3. (13) Kirilenko, Maria (RUS) vs. 7. (33) Radwanska, Urszula (POL) 6-1, 6-4 (52) Niculescu, Monica (ROU) vs. (122) Babos, Timea (HUN) 7-5, 6-2 5. (25) Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) vs. (81) Davis, Lauren (USA) 6-2, 7-5 |
|||
Semi - lørdag |
1. (6)
Kerber, Angelique
(GER) vs.
3. (13)
Kirilenko, Maria
(RUS) 6-4, 2-6, 6-2 5. (25) Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) vs. (52) Niculescu, Monica (ROU) 3-6, 6-2, 6-4 |
|||
Finale - søndag | 5. (25) Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) vs. 1. (6) Kerber, Angelique (GER) 3-6, 6-2, 6-4 |
Uge 9 |
Florianopolis, Brazil, WTA Brasil Tennis Cup, International $235,000 - Hard Outdoor |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (21) Williams, Venus (USA) 2. (32) Shvedova, Yaroslava (KAZ) - tabte R32 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (34) Flipkens, Kirsten (BEL) - tabte R32 4. (58) Scheepers, Chanelle (RSA) - tabte 1/8 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (59) Rybarikova, Magdalena (SVK) 6. (61) Medina Garrigues, Anabel (ESP) - tabte R32 7. (63) Mladenovic, Kristina (FRA) 8. (65) Beck, Annika (GER) - tabte 1/8 |
||
R32 | Udvalgte kampe: (75) Niculescu, Monica (ROU) vs. 6. (61) Medina Garrigues, Anabel (ESP) 5-7, 7-6(7), 6-1 (100) Czink, Melinda (HUN) vs. 2. (32) Shvedova, Yaroslava (KAZ) 2-6, 6-4, 6-2 (109) Puchkova, Olga (RUS) vs. 3. (34) Flipkens, Kirsten (BEL) 2-6, 6-4, 6-4 |
||
1/8 | Udvalgte kampe: (133) Babos, Timea (HUN) vs. 4. (58) Scheepers, Chanelle (RSA) 6-1, 6-2 (98) Cepelova, Jana (SLO) vs. 8. (65) Beck, Annika (GER) 7-6(6), 6-4 |
||
1/4 | 1. (21)
Williams, Venus (USA) vs. 5. (59)
Rybarikova, Magdalena (SVK) 6-4,
6-0 (109) Puchkova, Olga (RUS) vs. (98) Cepelova, Jana (SLO) 6-1, 6-1 (75) Niculescu, Monica (ROU) vs. 4. (133) Babos, Timea (HUN) 6-3, 6-2 7. (63) Mladenovic, Kristina (FRA) vs. (100) Czink, Melinda (HUN) 6-4, 6-3 |
||
Semi - fredag | (109)
Puchkova, Olga (RUS) vs. 1. (21)
Williams, Venus (USA) 4-6, 6-4, 7-5 (75) Niculescu, Monica (ROU) vs. 7. (63) Mladenovic, Kristina (FRA) 6-0, 6-2 |
||
Finale | (75) Niculescu, Monica (ROU) vs. (109) Puchkova, Olga (RUS) 6-2, 4-6, 6-4 |
Uge 9
|
Acapulco, Mexico, Abierto Mexicano TELCEL, International $235,000 - Red Clay Outdoor |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (8) Errani, Sara (ITA) 2. (27) Suarez Navarro, Carla (ESP) Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (36) Cornet, Alize (FRA) 4. (44) Begu, Irina-Camelia (ROU) - tabte 1/8 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (47) Bertens, Kiki (NED) - tabte R32 6. (51) (WC) Schiavone, Francesca (ITA) 7. (56) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 8. (59) Oprandi, Romina (SUI) - tabte 1/8 |
||
R32 | Udvalgte kampe: 1. (8) Errani, Sara (ITA) vs. (117) Cadantu, Alexandra (ROU) (70) Rus, Arantxa vs. 5. (47) Bertens, Kiki (NED) (65) Pennetta, Flavia (ITA) vs. 7. (56) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) (69) Larsson, Johanna (SWE) vs. (104) Knapp, Karin (GER) |
||
1/8 | Udvalgte kampe: (104) Knapp, Karin (GER) vs. 8. (59) Oprandi, Romina (SUI) 6-4, 7-6(2) (85) Soler-Espinosa, Silvia (ESP) vs. 4. (44) Begu, Irina-Camelia (ROU) 6-1, 2-1 Ret'd |
||
1/4 | 1. (8)
Errani, Sara (ITA) vs.
5. (47)
Bertens, Kiki (NED) 6-4, 6-4 3. (36) Cornet, Alize (FRA) vs. 7. (56) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 6-2, 6-2 (85) Soler-Espinosa, Silvia (ESP) vs. (104) Knapp, Karin (GER) 6-2, 6-2 2. (27) Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. 6. (51) (WC) Schiavone, Francesca (ITA) 6-7(5), 6-4, 6-2 |
||
Semi | 1. (8)
Errani, Sara (ITA) vs.
3. (36)
Cornet, Alize
(FRA) 6-2, 6-1 2. (27) Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. (85) Soler-Espinosa, Silvia (ESP) 6-2, 6-1 |
||
Finale | 1. (8) Errani, Sara (ITA) vs. 2. (27) Suarez Navarro, Carla (ESP) 6-0, 6-4 |
Uge 8 |
Memphis, TN-USA, Memphis International, International $235,000 - Hard Indoor |
|||
Seedede spillere |
Øvrige deltagere (kan afvige fra lodtrækningen) |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (34) Flipkens, Kirsten (BEL) - tabte 1/4 2. (38) Arvidsson, Sofia (SWE) - tabte R32 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (40) Lisicki, Sabine (GER) 4.(41) Watson, Heather (GBR) - tabte 1/4 Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (53) Hradecka, Lucie (CZE) - tabte R32 6. (66) Scheepers, Chanelle (RSA) - tabte R32 7. (55) Rybarikova, Magdalena (SVK) 8. (69) Mladenovic, Kristina (FRA) - tabte 1/4 |
(59)
Tatishvili, Anna (GEO) (64) Hampton, Jamie (USA) (68) Beck, Annika (GER) (69) Mladenovic, Kristina (FRA) (70) Hlavackova, Andrea (CZE) (71) Larsson, Johanna (SWE) (72) Tsurenko, Lesia (UKR) (73) Pervak, Ksenia (KAZ) (74) Erakovic, Marina (NZL) (85) Soler-Espinosa, Silvia (ESP) (86) Oudin, Melanie (USA) |
(89)
Voegele, Stefanie (SUI) (90) Davis, Lauren (USA) (91) Peer, Shahar (ISR) (95) (WC) Muguruza, Garbine (ESP) (102) Vandeweghe, Coco (USA) (107) Czink, Melinda (HUN) (109) Voskoboeva, Galina (KAZ) (515) (WC) Duval, Victoria (USA) |
||
R32 | ||||
1/8 | (71) Erakovic, Marina (NZL) vs. 2. (38) Arvidsson, Sofia (SWE) 6-1, 3-6, 6-3 | |||
1/4 | 7. (55)
Rybarikova, Magdalena (SVK) vs. 1. (34)
Flipkens, Kirsten (BEL)
6-7(11), 7-5, 6-3 3. (40) Lisicki, Sabine (GER) vs. 8. (69) Mladenovic, Kristina (FRA) 6-3, 6-3 (71) Erakovic, Marina (NZL) vs. (66) Hampton, Jamie (USA) 7-5, 6-2 (89) Voegele, Stefanie (SUI) vs. 4.(41) Watson, Heather (GBR) 6-1, 6-2 |
|||
Semi | (71)
Erakovic, Marina (NZL) vs. (89)
Voegele, Stefanie (SUI) 6-2, 6-4 3. (40) Lisicki, Sabine (GER) vs. 7. (55) Rybarikova, Magdalena (SVK) 7-5, 7-5 |
|||
Finale - lørdag 1900 (søn 0200cet) | (71) Erakovic, Marina (NZL) vs. 3. (40) Lisicki, Sabine (GER) 6-1, Ret'd |
Uge 8 |
Bogotá, Colombia, Copa Claro Colsanitas, International $235,000 - Red Clay Outdoor |
||
Seedede spillere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (25) Jankovic, Jelena (SRB) 2. (36) Cornet, Alize (FRA) - tabte 1/8 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (53) Dominguez Lino, Lourdes (ESP) - tabte 1/8 4. (54) Schiavone, Francesca (ITA) - tabte 1/8 |
Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (56) Pennetta, Flavia (ITA) - tabte 1/8 6. (74) Rus, Arantxa (NED) - tabte R32 7. (79) Parmentier, Pauline (FRA) - tabte R32 8. (80) Babos, Timea (HUN) - tabte 1/8 |
||
R32 | (98) Torro-Flor, Maria-Teresa (ESP) vs. 6. (74) Rus, Arantxa (NED) 6-4, 6-3 | ||
1/8 | (133)
Knapp, Karin (ITA) vs.
3. (53)
Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 6-3,
4-6, 6-4 (97) Arruabarrena-Vecino, Lara (ESP). vs. 5. (56) Pennetta, Flavia (ITA) 6-3, 4-6, 6-0 (198) Ormaechea, Paula (ARG) vs. 4. (54) Schiavone, Francesca (ITA) 2-6, 6-3, 7-6(3) (90) Minella, Mandy (LUX) vs. 8. (80) Babos, Timea (HUN) 6-1, 6-4 (156) Pereira, Teliana (BRA) vs. 2. (36) Cornet, Alize (FRA) 7-5, 6-7(2), 6-2 |
||
1/4 | 1. (25)
Jankovic, Jelena (SRB) vs. (100)
Cadantu, Alexandra (ROU) 6-2, 6-1 (133) Knapp, Karin (ITA) vs. (97) Arruabarrena-Vecino, Lara (ESP). 6-3, 6-3 (198) Ormaechea, Paula (ARG) vs. (98) Torro-Flor, Maria-Teresa (ESP) 6-1, 7-5 (156) Pereira, Teliana (BRA) vs. (90) Minella, Mandy (LUX) 6-1, 6-2 |
||
Semi - lørdag | (198)
Ormaechea, Paula (ARG) vs.
(156)
Pereira, Teliana (BRA) 7-6(5) - 6-3 1. (25) Jankovic, Jelena (SRB) vs. (133) Knapp, Karin (ITA) 3-6, 6-1, 7-6(2) |
||
Finale - søndag | 1. (25) Jankovic, Jelena (SRB) vs. (198) Ormaechea, Paula (ARG) 6-1, 6-2 |
Uge 5 |
Paris, France, Open GDF SUEZ, Premier $681,000 - Hard Indoor |
|||
Seedede spillere (rangliste 14. jan) |
Øvrige deltagere |
|||
1 (6)
Errani, Sara (ITA) 2 (8) (WC) Kvitova, Petra (CZE) - tabte 1/4 Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3 (11) Bartoli, Marion (FRA) - tabte 1/4 4 (15) Cibulkova, Dominika (SVK) - tabte 1/8 Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5 (16) Vinci, Roberta (ITA) - tabte 1/8 6 (17) (WC) Safarova, Lucie (CZE) 7. (18) Goerges, Julia (GER) - tabte R32 8 (22) Zakopalova, Klara (CZE) - tabte 1/8 |
23.
Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) 24. Wickmayer, Yanina (AUT) 30. Paszek, Tamira (AUT) 31. Radwanska, Urszula (POL) 33. Suarez Navarro, Carla (ESP) 35. McHale, Christina (USA) 37. Pironkova, Tsvetana (BUL) 38 Barthel, Mona (GER) |
39.
Arvidsson, Sofia (SWE) 41. Cornet, Alize (FRA) 45. Halep, Simona (ROU) 46. Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 51. Hradecka, Lucie (CZE) - udgået!! 52. Medina Garrigues, Anabel (ESP) 60. (LL) Bertens, Kiki (NED) 67. (WC) Parmentier, Pauline (FRA) 98 (WC). Mladenovic, Kristina (FRA) |
||
R32 man-tir-ons | Udvalgte kampe
mandag (start 1100cet) 38 Barthel, Mona (GER) vs. 31. Radwanska, Urszula (POL) 7-6(1), 6-0 8 (22) Zakopalova, Klara (CZE) vs. 52. Medina Garrigues, Anabel (ESP) 2-6, 7-5, 6-0 35. McHale, Christina (USA) vs. 67. (WC) Parmentier, Pauline (FRA) 6-4, 6-1 tirsdag: (start 1100cet) 33. Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. 49. Niculescu, Monica (ROU) 6-3, 7-6(3) (89) (Q) Voegele, Stefanie (SUI) vs. 37. Pironkova, Tsvetana (BUL) 6-4, 6-2 41. Cornet, Alize (FRA) vs. 39. Arvidsson, Sofia (SWE) 6-3, 4-6, 6-0 98 (WC). Mladenovic, Kristina (FRA) vs. 18. Goerges, Julia (GER) 7-5, 5-7, 7-6(4) 5 (16). Vinci, Roberta (ITA) vs. 45. Halep, Simona (ROU) 6-0, 6-3 onsdag: 24. Wickmayer, Yanina (AUT) vs. 23. Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) 7-6(7), 4-6, 6-3 60. (LL) Bertens, Kiki (NED) vs. 30. Paszek, Tamira (AUT) 6-4, 7-5 17. (WC) Safarova, Lucie (CZE) vs. 46. Dominguez Lino, Lourdes (ESP) 2-6, 6-1, 6-1 64. Rybarikova, Magdalena (SVK) vs. 23. Pavlyuchenkova, Anastasia (RUS) 6-4, 3-6, 6-3 |
|||
1/8 - ons-tor | Udvalgte kampe
ondag: 38 Barthel, Mona (GER) vs. 5 (16). Vinci, Roberta (ITA) 4-6, 6-1, 6-3 3 (11) Bartoli, Marion (FRA) vs. 35. McHale, Christina (USA) 7-5, 6-1 2 (8) (WC) Kvitova, Petra (CZE) vs. (89) Voegele, Stefanie (SUI) 7-6(5), 6-3 torsdag Centre Court (Start 1100cet): 60. (LL) Bertens, Kiki (NED) vs. 4 (15) Cibulkova, Dominika (SVK) 7-5, 6-4 33. Suarez Navarro, Carla (ESP) vs. 8. (22) Zakopalova, Klara (CZE) 6-4, 6-3 6 (17) (WC) Safarova, Lucie (CZE) vs. 41. Cornet, Alize (FRA) 6-4, 4-6, 6-2 1 (6) Errani, Sara (ITA) vs. 64. Rybarikova, Magdalena (SVK) 4-0 Ret'd 98 (WC). Mladenovic, Kristina (FRA) vs. 24. Wickmayer, Yanina (AUT) 6-4, 6-4 |
|||
1/4 - fredag | 60. (LL)
Bertens, Kiki (NED) vs. 6. (17)
(WC)
Safarova, Lucie (CZE) 6-1, 7-5 1. (6) Errani, Sara (ITA) vs. 33. Suarez Navarro, Carla (ESP) 7-5, 4-6, 7-5 38 Barthel, Mona (GER) vs. 3. (11) Bartoli, Marion (FRA) 7-6(7), 6-4 98 (WC). Mladenovic, Kristina (FRA) vs. 8. (WC) Kvitova, Petra (CZE) 6-3, 6-4 |
Bartolis nederlag betyder, at Caroline generobrer 10. pladsen efter uge 6, når Bartoli mister 320 point for finalepladsen i Paris 2012. | ||
Semi - lørdag | 1. (6)
Errani, Sara (ITA) vs. 60. (LL)
Bertens, Kiki (NED) 5-0 Ret'd 38 Barthel, Mona (GER) vs. 98 (WC). Mladenovic, Kristina (FRA) 6-1, 6-4 |
En Lucky Loser og Wild Card spiller i semifinale er usædvanligt i en Premier turnering. | ||
Finale - søndag | 38 Barthel, Mona (GER) vs. 1. (6) Errani, Sara (ITA) 7-5, 7-6(4) | Kampen blev spillet på Barthels præmisser, hvilket vinder/fejl statistikken (50-50) viser alt om. |
Uge 5 Tidsforskel cet+6
|
Pattaya City, Thailand, PTT Pattaya Open, International $235,000 - Hard Outdoor |
|||
Seedede spillere (rangliste 14. jan) |
Øvrige (formodede) deltagere |
|||
Seedet
1-2 (Finale) 1. (13) Ivanovic, Ana (SRB) - tabte R32 2. (15) Kirilenko, Maria (RUS) Seedet 3-4 (Semi mod 1-2) 3. (27) Hsieh, Su-Wei (TPE) - tabte R32 4. (29) Cirstea, Sorana (ROU) Seedet 5-8 (1/4 finale mod 1-4) 5. (36) Lisicki, Sabine (GER) 6. (44) (WC) Hantuchova, Daniela (SVK) - tabte 1/8 7. (47) Vesnina, Elena (RUS) 8. (50) Watson, Heather (GBR) - tabte 1/8 |
(55)
Begu, Irina-Camelia (ROU) (65) Scheepers, Chanelle (RSA) (68) Erakovic, Marina (NZL) (71) Beck, Annika (GER) (72) Morita, Ayumi (JPN) (73) Babos, Timea (HUN) (76) King, Vania (USA) (87) Bratchikova, Nina (RUS) (86) Chang, Kai-Chen (TPE) (88) Johansson, Mathilde (FRA) |
(90)
Peer, Shahar (ISR) (92) Doi, Misaki (JPN) (93) Panova, Alexandra (RUS) (94) Daniilidou, Eleni (GRE) (100) Date-Krumm, Kimiko (JPN) (102) Dellacqua, Casey (AUS) (107) Puchkova, Olga (RUS) (116) Malek, Tatjana (GER) (201) (WC) Kumkhum, Luksika (THA) (252) (WC) Wongteanchai, Varatchaya (THA) |
||
R32 | (68)
Erakovic, Marina (NZL) vs.
3. (27)
Hsieh, Su-Wei (TPE) 6-2, 6-2 (252) (WC) Wongteanchai, Varatchaya (THA) vs. (71) (Q) Beck, Annika (GER) 6-3, 6-3 (201) (WC) Kumkhum, Luksika (THA) vs. (102) Dellacqua, Casey (AUS) 6-2, 6-2 (72) Morita, Ayumi (JPN) vs. 1. (13) Ivanovic, Ana (SRB) 6-3, 5-7, 6-3 7. (47) Vesnina, Elena (RUS) vs. (94) Daniilidou, Eleni (GRE) 6-2, 5-7, 6-2 6. (44) (WC) Hantuchova, Daniela (SVK) vs. (107) Puchkova, Olga (RUS) 6-1, 3-6, 6-0 |
|||
1/8 | Udvalgte kampe torsdag: (start
0300cet) (178) Sevastova, Anastasija (LAT) vs. 8. (50) Watson, Heather (GBR) 7-6(4), 4-6, 6-2 (68) Erakovic, Marina (NZL) vs. (252) (WC) Wongteanchai, Varatchaya (THA) 6-3, 7-6(4) 5. (36) Lisicki, Sabine (GER) vs. (93) Panova, Alexandra (RUS) 7-5, 6-2 2. (15) Kirilenko, Maria (RUS) vs. (201) (WC) Kumkhum, Luksika (THA) 5-7, 6-2, 6-2 4. (29) Cirstea, Sorana (ROU) vs. (140) Rodionova, Anastasia (AUS) 6-0, 7-6(3) (72) Morita, Ayumi (JPN) vs. (100) Date-Krumm, Kimiko (JPN) 4-6, 6-4, 6-1 7. (47) Vesnina, Elena (RUS) vs. (88) Johansson, Mathilde (FRA) 6-2, 3-6, 6-1 (87) Bratchikova, Nina (RUS) vs. 6. (44) (WC) Hantuchova, Daniela (SVK) - 6-3, 3-0 Ret'd |
|||
1/4 - fredag | 5.
(36)
Lisicki, Sabine (GER) vs. (68)
Erakovic, Marina (NZL) 5-7, 6-3,
6-2 (87) Bratchikova, Nina (RUS) vs. (72) Morita, Ayumi (JPN) 6-1, 3-6, 6-1 4. (29) Cirstea, Sorana (ROU) vs. (178) Sevastova, Anastasija (LAT) 6-3, 6-0 2. (15) Kirilenko, Maria (RUS) vs. 7. (47) Vesnina, Elena (RUS) 7-6(6), 6-3 |
|||
Semi - lørdag | 5.
(36)
Lisicki, Sabine (GER) vs. (87)
Bratchikova, Nina (RUS) 7-5, 6-3 2. (15) Kirilenko, Maria (RUS) vs. 4. (29) Cirstea, Sorana (ROU) 6-0, 6-2 |
|||
Finale - søndag | 2. (15) Kirilenko, Maria (RUS) vs. 5. (36) Lisicki, Sabine (GER) 5-7, 6-1, 7-6(1) | En finale tilsyneladende præget af nerver, hvor begge spillere lavede væsentlig flere uprovokerede fejl end vindere (Kirilenko 13/23 - Lisicki 11/42), hvilket formentlig blev afgørende i sidste ende. Lisicki havde chancen for at serve kampen hjem i 3. sæt, hvor hun havde indhentet en 2-5 føring og bragt sig foran 6-5, da Kirilenko tilsyneladende blev hæmmet af nerver samtidig med at Lisicki løsnede op og spillede mere frit, men da kampen skulle afgøres, havde Kirilenko bedst styr på nerverne, og hun spillede fejlfrit i sidste 2 partier. |
Uge 2 Tidsforskel cet+9 |
Hobart, Australia, Moorilla Hobart International, International $235,000 |
||
Seedede spillere |
|||
1. (26)
Su-Wei Hsieh (TPE) -
tabte R32 2. (27) Sorana Cirstea (ROU) - tabte 1/8 3. (23) Klara Zakopalova (RUS) - tabte 1/8 4. (28) Yaroslava Shvedova (KAZ) - tabte 1/8 |
5. (34)
Carla Suarez Navarro
(ESP) - tabte R32 6. (44) Francesca Schiavone (ITA) - tabte R32 7. (24) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) - trukket 8. (29) Sloane Stephens (USA) 9. (32) Mona Barthel (GER) |
||
R32 | Udvalgte kampe: 8. (29) Sloane Stephens (USA) vs. 50. Laura Robson (GBR) 6-4, 7-6(4) 33. Shuai Peng (CHN) vs. 1. (26) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-2, 6-7(4), 7-6(4) 57. Olga Govortsova (BLR) vs. 5. (34) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-1 51. Kirsten Flipkens (BEL) vs. 6. (44) Francesca Schiavone (ITA) 2-6, 6-3, 7-6(3) |
||
1/8 | Udvalgte kampe: 68. Elena Vesnina (RUS) vs. 4. (28) Yaroslava Shvedova (KAZ) 4-6, 6-2, 6-1 91. Lauren Davis (USA) vs. 2. (27) Sorana Cirstea (ROU) 39. Pironkova, Tsvetana (BUL) vs. 3. (23) Klara Zakopalova (RUS) 3-6, 6-4, 6-2 167. Gajdosova, Jarmila (AUS) vs. 57. Olga Govortsova (BLR) 6-3, 6-1 54. Niculescu, Monica (ROM) vs. 33. Shuai Peng (CHN) 3-6, 6-4, 6-4 |
||
1/4 | 68.
Elena Vesnina (RUS) vs. 167.
Gajdosova, Jarmila (AUS) 6-3, 6-2 9. (32) Mona Barthel (GER) vs. 39. Pironkova, Tsvetana (BUL) 6-3, 6-3 8. (29) Sloane Stephens (USA) vs. 91. Lauren Davis (USA) 6-3, 4-6, 7-5 51. Kirsten Flipkens (BEL) vs. 54. Niculescu, Monica (ROM) 2-6, 6-4, 6-0 |
||
Semi - fredag | 68.
Elena Vesnina (RUS) vs.
8.
(29)
Sloane Stephens (USA) 6-2, 6-2 9. (32) Mona Barthel (GER) vs. 51. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-4 |
||
Finale - lørdag | 68. Elena Vesnina (RUS) vs. 9. (32) Mona Barthel (GER) 6-3, 6-4 | Det var Vesninas første WTA-titel i karrieren. I 2010 var hun i finalen i Ponte Vedra Beach mod Caroline, som efter at have tabt 1. sæt 1-6, vandt de 2 næste 7-6(4), 6-4 |
Uge 1 - 2013 Tidsforskel cet+7
|
Shenzhen, China,
Shenzhen
Open, International $500,000 |
|||
Seedede spillere |
Andre deltagere: |
|||
7 Li, Na (CHN) 11 Bartoli, Marion (FRA) 22 Jankovic, Jelena (SRB) - trukket med skade 25 Hsieh, Su-Wei (TPE) - tabte 1/8 28 Zakopalova, Klara (CZE) 40 Peng, Shuai (CHN) 53 Robson, Laura (GBR) - tabte 1/8 56 Jovanovski, Bojana (SRB) |
58 Niculescu, Monica (ROU) 59 Martic, Petra (CRO) 64 Babos, Timea (HUN) 65 Hlavackova, Andrea (CZE) 74 Peer, Shahar (ISR) 77 Beck, Annika (GER) 79 Minella, Mandy (LUX) |
82 Benesova, Iveta (CZE) 84 Soler-Espinosa, Silvia (ESP) 87 Morita, Ayumi (JPN) 88 Chang, Kai-Chen (TPE) 89 Cadantu, Alexandra (ROU) 91 Zahlavova Strycova, Barbora (CZE) 96 Czink, Melinda (HUN) 118 Chan, Yung-Jan (TPE) |
||
TV-Dækning | ||||
R32 - søn+man | ||||
1/8 |
58 Niculescu, Monica (ROU) vs.
53 Robson, Laura (GBR) 6-2, 6-3 77 Beck, Annika (GER) vs. 25 Hsieh, Su-Wei (TPE) 6-3, 6-0 |
|||
1/4 - tor |
40 Peng, Shuai (CHN) vs. 77 Beck, Annika (GER) 2-6, 7-5, 6-2 7 Li, Na (CHN) vs. 56 Jovanovski, Bojana (SRB) 6-3, 6-3 28 Zakopalova, Klara (CZE) vs. 11 Bartoli, Marion (FRA) 6-3, 6-2 58 Niculescu, Monica (ROU) vs. (177) (LL) Yi-Miao Zhou (CHN) 6-4, 6-2 |
|||
Semi - fre |
28 Zakopalova, Klara (CZE) vs.
58 Niculescu, Monica (ROU) 6-3, 6-1 7 Li, Na (CHN) vs. 40 Peng, Shuai (CHN) 6-4, 6-0 |
|||
Finale - lør | 7 Li, Na (CHN) vs. 28 Zakopalova, Klara (CZE) 6-3, 1-6, 7-5 |
Uge 1 - 2013 Tidsforskel cet+9
|
Auckland, New Zealand,
ASB Classic,
International $235,000 |
|||
Seedede spillere |
Øvrige deltagere |
|||
4 Agnieszka Radwanska 18 Julia Goerges - tabte 1/8 23 Yanina Wickmayer 26 Zheng Jie - tabte R32 27 Sorana Cirstea - tabte R32 29 Yaroslava Shvedova - tabte 1/8 33 Christina McHale - tabte R32 39 Mona Barthel |
47 Simona Halep 49 Heather Watson 54 Kirsten Flipkens 55 Petra Cetkovska 61 Romina Oprandi 62 Magdalena Rybarikova 63 Kiki Bertens 66 Pauline Parmienter |
67 Marina Erakovic 68 Arantxa Rus 69 Elena Vesnina 71 Jamie Hampton 72 Svetlana Kuznetsova 73 Johanna Larsson 76 Kristina Mladenovic 78 Polona Hercog |
||
TV-Dækning | ||||
R32 | Udvalgte resultater: 71 Jamie Hampton vs. 26. Zheng Jie 7-5, 6-1 63 Kiki Bertens vs. 72 Svetlana Kuznetsova 6-7(5), 6-2, 7-5 66 Pauline Parmienter vs. 33 Christina McHale 6-4, 6-1 49 Heather Watson vs. 27 Sorana Cirstea 6-3, 0-0 Ret'd |
|||
1/8 |
Udvalgte restultater: 4 Agnieszka Radwanska vs. 47 Simona Halep 6-3, 6-1 69 Elena Vesnina vs. 29 Yaroslava Shvedova 6-2, 6-3 73 Johanna Larsson vs. 18 Julia Goerges 7-5, 6-7(1), 6-3 |
|||
1/4 - torsdag | 39 Mona Barthel vs.
73 Johanna Larsson
6-2, 6-1 23 Yanina Wickmayer vs. 54 Kirsten Flipkens 6-3, 6-4 4 Agnieszka Radwanska vs. 69 Elena Vesnina 6-3, 6-3 71 Jamie Hampton vs. 63 Kiki Bertens 6-1, 6-7(5), 6-2 |
|||
Semi - fredag |
23 Yanina Wickmayer vs. 39 Mona Barthel 6-4, 1-6, 7-6(3) 4 Agnieszka Radwanska vs. 71 Jamie Hampton 7-6(4), 7-6(3) |
|||
Finale . lørdag | 4 Agnieszka Radwanska (POL) vs. 23 Yanina Wickmayer (AUT) 6-4, 6-4 |
29. dec 2012 - 5.
jan 2013
|
Hopman Cup, Perth Group A:
Group B:
|
lørdag 29. dec: Verdasco (ESP) vs. Anderson (RSA) 6-7(5), 4-6 Medina Garrigues (ESP) vs. Scheepers (RSA) 6-4, 6-2 Mixeddouble: ESP vs. RSA 6-4, 6-7(3), 10-8 Haas (GER) vs. Tomic (AUS) 6-7(6), 6-3, 5-7 Petkovic (GER) vs. Barty (AUS) 6-4, 0-0 GER Ret'd Mixeddouble: GER vs. AUS w/o AUS søndag 30. dec: Venus (USA) vs. Scheepers (RSA) 4-6, 6-2, 6-3 Anderson (USA) vs. Isner (USA) 7-6(0), 7-6(5) Mixeddouble: USA vs. RSA 6-3, 6-2 Verdasco (ESP) vs. Tsonga (FRA) 5-7, 3-6 Medina Garrigues (ESP) vs. Mathilde Johansson (FRA) 6-3, 6-2 Mixeddouble: ESP vs. FRA 6-3, 6-3 mandag 31. dec: Ivanovic (SRB) vs. Schiavone (ITA) 6-0, 6-4 Djokovic (SRB) vs. Seppi (ITA) 6-3, 6-4 Mixeddouble: SRB vs. ITA 6-7(4), 4-6 tirsdag 1. jan: Isner (USA) vs. Tsonga (FRA) 3-6, 2-6 Venus (USA) vs. Johansson (FRA) 3-6, 7-5, 6-4 Mixeddouble: USA vs. FRA 6-7, 6-2, 10-8 onsdag 2. jan: Seppi (ITA) vs. Haas (GER) 6-7(3), 6-7(7) Schiavone (ITA) vs. Malek (GER) 3-6, 6-3, 6-3 Mixeddouble: ITA vs. GER 6-4, 7-5 Djokovic (SRB) vs. Tomic (AUS) 4-6, 4-6 Ivanovic (SRB) vs. Barty (AUS) 6-2, 6-3 Mixeddouble: SRB vs. AUS 6-4, 6-7, 10-6 torsdag 3. jan: Thanasi Kokkinakis (USA) vs. Verdasco (ESP) 6-7(4), 3-6 Venus (USA) vs. Medina Garrigues (ESP) 6-3, 6-3 Mixeddouble: USA vs. ESP 1-6, 3-6 Alle 3 kampe officielt 0-6, 0-6 Seppi (ITA) vs. Tomic (AUS) 3-6, 5-7 Schiavone (ITA) vs. Barty (AUS) 0-6, 3-6 Mixeddouble: ITA vs. AUS 2-6, 6-4, 10-3 fredag 4. jan: Scheepers (RSA) vs. Johansson (FRA) 4-6, 6-4, 6-4 Anderson (RSA) vs. Tsonga (FRA) 6-7(4), 6-7(3) Mixeddouble: RSA vs. FRA 6-3, 1-2 Ret'd (officielt 6-0, 6-0) Ivanovic (SRB) vs. Malek (GER) 6-0, 6-1 Djokovic (SRB) vs. Haas (GER) 6-2, 6-0 Mixeddouble: SRB vs. GER 6-0, 6-1 SRB vs. GER 6-2, 7-5 (officielt 6-0, 6-0), da Haas blev erstattet af Thanasi Kokkinakis lørdag 5. jan: start 1045 Djokovic (SRB) vs. Verdasco (ESP) 6-3, 7-5 Ivanovic (SRB) vs. Medina Garrigues (ESP) 4-6, 7-6, 2-6 Mixeddouble: SRB vs. ESP 4-6, 5-7 |
27-29. dec 2012 | ABU DHABI INTL. TENNIS COMPLEX, ZAYED SPORTS CITY | tor: Tipsarevic vs. Murray 6-3,
6-4 tor: Ferrer vs. Berdych 6-2, 6-4 fre: Djokovic vs. Ferrer 6-0, 6-3 fre: Almagro vs. Tipsarevic 2-6, 7-6, 6-2 lør 3-4. plads: Ferrer vs. Tipsarevic 7-6, 6-2 lør Finale: Djokovic vs. Almagro 6-7, 6-3, 6-4 |